You are here

BASINA ve KAMUOYUNA EKD ile Dayanışmaya!..

2
BASINA ve KAMUOYUNA EKD ile Dayanışmaya!..

Faşist Türk devleti, tüm kamuoyunun itirazlarına rağmen çıkarılan Terörle Mücadele Yasasından aldığı güçle, toplumun en dinamik güçlerine yönelik saldırıya geçti. 8 Eylül’de 7 ilde, 21 Eylül’de Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın 21 ilinde birden eş zamanlı saldırı operasyonları düzenlemiş, onlarca devrimci, sosyalist aydın, yazar, gazeteci, sendikacı ve dernek yöneticilerini tutuklamış, bugünkü tarih itibarıyla 117 kişiyi gözaltına almıştır. Gözaltı ve tutuklama saldırıları pervasızca devam etmektedir.
1993 yılında 2000 işçi ve emekçi kadının 2 gün süren kurultayı sonucu doğan, emekçi kadınların her alandaki sesi ve mücadele örgütü olan, tüm ezilen kadınları cinsel, ulusal, sınıfsal talepleri doğrultusunda birleştiren, harekete geçiren, mücadeleye çağıran, devletin her türlü saldırısına rağmen bedeller vererek çalışmalarını ısrar ve inatla sürdüren Emekçi Kadınlar Derneği (EKD), pek çok ciddi kadın mücadelelerinin altında imzası bulunmaktadır.
21 Eylül günü, aralarında sendika, gazete, radyo, dernek, kültür - sanat evlerinin bulunduğu, 50’yi aşkın kurum ve demokratik kitle örgütünü, yüzlerce silahlı polis eşliğinde basan, kapıları ve elektronik malzemeleri kırarak talan eden, kurum yöneticileri ve üyelerini, çalışan ve ziyaretçilerini gözaltına alan ve tutuklayan faşist Türk devleti, kurumlar nezdinde saldırıyı işçi ve emekçilerin söz, eylem ve örgütlenme haklarına yapmıştır. EKD nezdinde ise biz kadınlara yapmıştır. Bu saldırılar, demokratik kitle örgütleri çevresinde oluşturulan sivil polis ablukası ve gözaltı terörü ile devam etmektedir. Gözaltına alınanların, avukatlarıyla görüşmeleri engellenmekte ve gözaltı gerekçeleri açıklanmamaktadır.
Türkiye genelinde, cunta dönemlerini anımsatan ve tam bir kuralsızlık - hukuksuzluk örneği olan bu “operasyon” bir kez daha açığa çıkarmıştır ki TMY; Kişi hak ve özgürlüklerinin tamamen budanması, basın yayın özgürlüğünün ortadan kaldırılması, kendini ifade etme hakkı ve örgütlenme hakkının gasp edilmesidir. TMY; Gazetecilerin tutuklanması, demokratik kitle örgütlerinin yasadışı ilan edilmesi, devrimci ve sosyalistlerin tutuklanmasıdır. TMY; Jitem ve kontra elemanlarının serbestçe dolaşması, katliam yapması, linç girişimlerini serbestçe örgütlemesidir. Açıktırki; 21 Eylül saldırısını düzenleyenlerle, Diyarbakır’daki saldırıyı yapanlar aynı güçlerdir.
Sonuç olarak;
Saldıranlara karşı, saldırıya uğrayanların birleşik mücadelesi bugün dahada önemli hale gelmiştir. TMY’nin hedefindeki tüm güçleri ve emekçi kadınları; ezilen sömürülen kadınların sesi olan Emekçi Kadınlar Derneği’ni sahiplenmeye, demokratik kurum ve örgütlere, sosyalist kimlik ve basın yayın organlarına yapılan saldırılara karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

· KADINLAR EL ELE ÖZGÜRLEŞMEYE!
· GÖZALTI ve TUTUKLAMA TERÖRÜNE SON!
· TMY KALDIRILSIN!
· GÖZALTINA ALINAN ve TUTUKLANANLAR SERBEST BIRAKILSIN!
· YAŞASIN SÖZ, EYLEM, ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ!

AvEG-KON (AVRUPA EZİLEN GÖÇMENLER KONFEDERASYONU)
KADIN KOMİSYONU

# # # # # # # # # # # # #

Language: