You are here

Kürt sanatçı sınır dışı cezaevinde – Engin Çelik açlık grevinde – Derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz

Kürt sanatçı sınır dışı cezaevinde – Engin Çelik açlık grevinde – Derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz

Değerli Arkadaşlar,

Acilen desteğinize ihtiyacımız var.
Sınır dışı tehlikesi ile karşı karşıya olan Kürt sanatçı Engin Çelik 15 Ocak’tan beri açlık grevinde. Engin’in hemen serbest bırakılmasını ve ona iltica hakkı verilmesini talep ediyoruz!
7 Ocak 2007 tarihinde Engin Çelik trenle Frankfurt’tan Düsseldorf’a giderken Giessen civarında polislerce gözaltına alınıp Giessen cezaevine konuldu. İltica talebinin reddedildigi ve kendisinin sınır dışı edileceği bildirildi.
15 Ocak’ta Engin Çelik gözaltı ve sınır dışı uygumalarını protesto etmek amacıy açlık grevine başladı.
Engin Çelik Almanya’da Türk devletinin Kürt halkına karşı uyguladığı baskıcı politikaları sert bir dille eleştiren biri olarak tanınmaktadır. “Düşler Sahnesi” tiyatro grubunun üyesi, “Dağlara Ezgi” müzik grubunun üyesi ve şair olarak çeşit kültür etkinliklerinde sahneye çıkarak birçok ödül kazanan Engin Çelik, en son Frankfurt’ta düzenlenen “Uluslararası Yılmaz Güney Festivali” şiir yarışmasında birinci olmuştu. Yoğun kültür çalışmalarının yanında tüm kalan zamanını gençlik ve insan hakları çalışmalarına ayırırken dayanışma, adaletsizliğe karşı durma, saygı ve insan sevgisi değerlerini savunuyordu. Türk devletinin şovenist ve baskıcı politikaları konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve diğer mültecilerin siyasi baskılara ve düşünce özgürlüğünün bastırılmasına karşı verdikleri demokrasi mücadelesiyle dayanışma içinde olmayı kendine görev yapmıştı. Kervan’ın ana sloganı olan ‘İltica hakkı bir ayrıcalık değildir, bir insan hakkıdır’ ilkesine katılarak Alman devletinin sert sınır dışı politikarına karşı çıkıyordu.
Avukatı, AB hukukuna vurgu yaparak Engin Çelik’in Almanya’daki faaliyetlerini gösteren belgeleri Alman makamlara sunup iltica başvurusunu yeniledi.
17 Ocak tarihinde Offenbach’daki sınır dışı cezaevine sevk edildilen Engin Çelik burada bir hafta tutulduktan sonra tekrar Gießen Cezaevine getirildi.
Engin Çelik büyük tehlikededir. Tüm ilerici insanları ve kuruluşları duyarlı olmaya, Engin Çelik’in serbest bırakılması ve sınır dışı edilmesini engellemek için harekete geçmeye çağrıyoruz.

Aşağıdaki adreslere başvurarak Engin Çelik’in serbest bırakılması ve iltica başvurusunun kabul edilmesini talep etmenizi rica ediyoruz:

Präsident des Bundesamtes
Dr. Albert Maximilian Schmid
Bundesamt für Migration und Flüchtlinge
90343 Nürnberg
Telefon: 0911 943-0
Telefax: 0911 943-1000
E-Mail: info@bamf.de

'Freiheit für Engin Celik!' von azadi

Yeni Özgür Politika 23-01-07: Kürdistanlı sanatçı için kampanya

Language: 
Local group: