You are here

Mültecilerin Almanya’da sömürgecilik haksızlığına karşı sürdürdükleri mücadele birliğini güçlendirin

Karawane für die Rechte von Flüchtlingen und Migrant_innen

BREAK ISOLATION Erfurt 2012 Mülteci Kampı Kontakt: refugeecamp2012@riseup.net, Telefon: 0174 8474694

Erfurt, 2.09.2012

deutsch, english, francais

BREAK ISOLATION Erfurt 2012 Mülteci Kampı
Mültecilerin Almanya’da sömürgecilik haksızlığına karşı sürdürdükleri mücadele birliğini güçlendirin

  • Sömürgecilik haksızlığına karşı siyasi birlik ve ortak bir politik temelin geliştirilmesi
  • 2013 İlkbaharında mülteci kadın konferansı
  • Mültecilerin Berlin‘e protesto yürüyüşüne dayanışma çağrısı
  • Breitenworbis Kampı’nın kapatılması için kampanya
  • Irkçı kontrollerin durdurulması – polisin kontrol edilmesi
  • Federal Almanya Cumhuriyeti’ne karşı Uluslararası Mahkeme – Berlin 13 -16 Haziran 2013
23. Ağustos ve 2 Eylül 2012 tarihleri arasında mülteci aktivistler ve ırkçılık karşıtı örgütler THE VOICE Refugee Forum ile Mültecilerin ve Göçmenlerin Hakları için KERVAN’ın çağrısına uyup Erfurt’a BREAK ISOLATION 2012 mülteci yaz kampına geldiler.

ayrıntlı rapor Turgay Ulu'dan
ALMANYA'DA YAŞAYAN MÜLTECİLER ERFURT'TA KURDUKLARI...

Sömürgecilik haksızlığına karşı siyasi birlik ve ortak bir politik temelin geliştirilmesi

Erfurt tren istasyonunda ırkçı polis kontrollerine karşı yapılan bir gösteri ile seyahat yasağı Residenzpflicht ve sınır dışı uygulamasına karşı tavır alındı. Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine tartışmalar, baskı ve bölme mekanizmalarını ve mülteci ile mülteci olmayan bireyler olarak Almanya’da sömürgecilik haksızlığına karşı verilen mücadele içerisindeki rolümüzü bizim için daha anlaşılabilir kıldı. Gün be gün verilen bu mücadele çerçevesinde, egemen sınıf tarafından yazılan tarih ve yalanları, sümürüve üstünlük yapılarının gerçek yüzünü göstererek çürütmek, yapılan canilikleri ve sistemin sebep olduğu yıkımı gün yüzüne çıkarmak büyük önem taşımaktadır

"in the law - no human"

2013 İLKBAHARINDA MÜLTECİ KADIN KONFERANSI

İlk haftasonu, iki gün boyunca Kervan iletişim ağındaki mülteci ve Alman aktivist kadınların ilk buluşması gerçekleşti. Bu vesileyle, ilkbaharda mülteci kadınlar için bir konferans düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bu amaçla tecrit yurtlarındaki kadınların bilgilendirilmesine yoğunlaşılacak.

BERLİN MÜLTECİ PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ İLE DAYANIŞMAYA ÇAĞRI

www.refugeetentaction.net

8 Eylül 2012 tarihinde bir grup mülteci Würzburg’tan Berlin’e yürümeye başlayacak. Bu protesto şekli, seyahat sınırlaması Rezidenpflicht’in kesin bir şekilde reddidir. Bu uygulama, her eyaletin parmaklıksız bir hapishaneye dönüştürmektedir. Würzburg’taki protesto 29 Ocak 2012 tarihinde, Mohammed Rahsepar’in intihar etmesiyle başladı. Ölüm ipini çeken el, kendi eli olsa bile asıl katilleri mültecilerin uzun yıllardır sürdürdükleri şiddetli protestolara rağmen kamp sistemini sürdürenlerdir. İranlı genç komşuları, kendi sonlarının Mohammed’inki ve yıllar boyunca tecrit yurtlarında yaşamaktan psikolojik zarar gören başka mültecilerinki gibi olmasın istediler. Böylece bahar başlangıcının arifesinde Würzburg’ta sokaklara döküldüler ve bugüne kadar süren bir grev başlattılar. Tecrit yurtlarını arkalarında bırakıp direnişi seçtiler. Würzburg’ta çeşitli etkinlikler, ölüm oruçları ve dudaklarını dikerek kararlılıklarını ıspat ettiler.

Biz, haklarını talep eden tüm ilticacıların sesiyiz.
Çığlıklar attık, ama bizi duyan olmadı.
Şimdi dudaklarımızı diktik, çünkü söylenecek bir şey kalmadı.

Tüm kampların kapatılması ve seyahat kısıtlılığının kaldırılması adına başlattıkları protesto başka şehirlerdeki mülteciler tarafından da benimsendi ve çadırlarda devam ettirildi. Böylece Aub, Bamberg, Berlin, Düsseldorf, Nürnberg, Osnabrück, Passau ve Regensburg’ta da çadırlar kuruldu. Bütün bu hareketleri bir araya getirmek ve başka mültecileri de harekete geçirmek için bu mülteciler 8 Eylül 2012’de Berlin’e doğru yürümeye başlayacak. Bu yürüyüş boyunca mülteciler olarak, yolumuz üzerindeki tecrit yurtlarını ziyaret edecek ve serbestçe hareket ederek her bir eyaletteki seyahat sınırlamasını tanımadığımızı, kabul etmediğimizi göstereceğiz.

Call for Refugee Protestmarch Würzburg Berlin from The VOICE Refugee Network on Vimeo.

Erfurt’taki BREAK ISOLATION mülteci yaz kampındaki ilk haftasonunda çadırlardaki protestocu mültecilerin koordinasyon kurulu ve birçok başka mülteci aktivist ile yürüyüş hakkında tartıştık. Yürüyüşe THE VOICE ve KERVAN ağlarından mülteci aktivistler eşlik edecek. Başka mültecileri yürüyüş hakkında bilgilendirmek için mümkün olan tüm olanaklar değerlendirilecek. Thüringen ve Sachsen-Anhalt eyaletlerindeki VOICE Refugee Forumu yürüyüşü etkinlikler, altyapı ve kamp mücadelelerinden edinilen siyasi verilerle destekleyecek. NRW’de Wuppertal ve Bielefeld KERVAN Grupları, ırkçılık ve faşizm karşıtı başka gruplar ile birlikte otobüs turunu organize edecek.

NEDEN BERLİN'E YÜRÜYORUZ

Bu eylemin temel amacı, koordinasyon kurulları ve THE VOICE Refugee Forum tarafından, ortak bir görüşme sonucunda şu şekilde ifade edilmiştir: Bu yürüyüş boyunca hepimizin, mülteci mücadelelerini birleştirmek ve daha da güçlü bir birlik oluşturmak için çalışmamız gereklidir. Çalışmalarımızın sürekliliği için, mücadelelerimizden edindiğimiz geçmiş deneyimleri göz önünde bulundurmak, özellikle büyük bir önem taşır. Bu önemi on günlük kamp süresince bile yaşayarak gördük. KERVAN ve THE VOICE Refugee Forum ağlarına yeni katılan mülteciler yaz kampı süresince birbirleriyle ve başka aktivistlerle yaptıkları görüşmeler sayesinde kısa sürede pratik ve teorik bilgiler edinebildiler. Bu görüşmeler esnasında sadece mültecilerin kendilerinin değil, aynı zamanda mücadelelerinin de mevcut egemenlik yapıları içerisine itildiği tecrit kavramı eleştirel bir şekilde analiz edildi.

Wo Unterdrückung herrscht, gibt es auch Widerstand

BREİTENWORBİS KAMPI’NIN KAPATILMASI İÇİN KAMPANYA

Isolationslager in Breitenworbis

Das Isolationslager Breitenworbis, Foto Delegationsreise vom 17.9.2011

Pratik deneyimlerimiz, Breitenworbis Kampı’na yapılan iki ziyaret ile derinleştirildi. Bu kampta yaşayan ilticacılar da kampımıza konuk oldu ve yurt idaresi (sosyal işler dairesi-Sozialamt, yabancılar dairesi-Ausländeramt, kapıcı ve polis) tarafından yapılan tehditleri anlattı. Bunun üzerine iki delegasyon gezisi düzenledik, yurtta buluşarak baskıcıları varlığımızla yüzleştirdik ve açık bir dille o andan itibaren mülteciler ve aktivistler olarak gözlerimizin yurt yöneticilerinin üzerinde olduğunu ifade ettik. Bu ziyaretler, yurdun kapatılması yönünde bir kampanyanın başlangıcı oldu. Yurt sakinleri VOICE ile beraber 11 Eylül 2012 tarihinde Heilbad Heiligenstadt Yabancılar Dairesi’nin önünde bu konuya dair bir gösteriye çağırıyorlar.

IRKÇI KONTROLLERİN DURDURULMASI – POLİSİN KONTROL EDİLMESİ

Pressemitteilung vom 30.8.2012

BREAK ISOLATION Kampı’nın ilk günleri devlet organlarının provokasyonuna maruz kalmadan, sakin geçti. Erfurt tren istasyonunda ırkçı nitelikli kontrol teşebbüsleri, mağdurların kararlı müdahaleleri sayesinde engellenebildi. Breitenworbis tecrit yurdu ziyaretimizin akşamında birçok aktivist kontrol edildi ve hatta bir mülteci, hiçbir yasal dayanak olmadan hapis ile tehdit edildi. Daha sonra sert bir dille yazılan bir açıklama ile bu kontroller kınandı. Aynı zamanda kampımız Erfurt İstasyonu’nda Alman polisi, kamp programını provokasyonlar yüzünden çok aksatmamak için, üstünkörü bir konrole tabi tutuldu. Daha sonraki tartışmalarda, günlük hayatta ırkçı kontrollerle başetme yolları ele alındı.

13-16 HAZİRAN 2013, BERLİN’DE FEDERAL ALMANYA CUMHURİYETİ’NE KARŞI ULUSLARARASI MAHKEME

Kampta bunun ötesinde kendi kendimizi organize etmek için gerekli mekan ve zamanın gerekliliği belirginleşti. Mücadele deneyimlerimiz, tarihlerimizi okul kitaplarından ve devlet propagandasından bağımsız olarak, beraberce şekillendirmek, baskı organlarıyla yüzleşmemizi somut olarak planlamamıza yardımcı olacaktır. Baskının münferit öğelerine karşı mücadele, ayrıca sömürü ve egemenlik yapılarının açığa çıkarılmasıyla sürdürülecektir. Bu sömürgeci ve ırkçı sistemden şikayetçi olmak için 2013 yazında, 13-16 Haziran tarihleri arasında Berlin’de Federal Almanya Cumhuriyeti’ne karşı bir mahkeme düzenlenecektir. Günlük hayatlarımızda sürdürdüğümüz mücadele ve her bir eylem her şeyden önce bizim varlığımızla şekillenecektir.

Herkesi BREAK ISOLATION – Mülteci Yaz Kampı 2012’nin sonuçlarını, yani yakında çıkacak olan kısa film „Özgürlüğün Embriyonu“, elinizdeki metni ve başka metinleri muhitinizdeki mülteci ve göçmenlerin kullanımına sunmaya çağırıyoruz.

Beraberce Almanya’da sömürü haksızlığına karşı

BREAK ISOLATION – Mülteci Yaz Kampı Koordinasyon Kurulu: KERVAN Ağı ve mülteci inisiyatifleri Thüringen, Wuppertal, Hamburg, Berlin, Möhlau, Hannover, Augsburg ve Würzburg. BIZE ULASIN: The VOICE Refugee Forum
Schillergaesschen 5, 07745 Jena
Tel.: ++49 (0) 176 24568898
Email: thevoiceforum@gmx.de
Language: