You are here

Eylem Inisyatifi "Her yer Taksim, her yer direnis"

„Her yer Taksim, her yer direnis“ Demokrasi mücadelesi uluslararasi bir mücadele!

Bir alis veris merkezine (AVM) karsi yapilan eylem demokrasi mücadelesine dönüstü. Bir grup cevreci, antikapitalist, feminist, irkcilik karsiti ve BDP öncülügünde mayis ayinin sonunda gezi parkinin isgaliyle baslatilan protestonun bu düzeye ulasacagini, bir kac gün icinde yüzbinleri Taksim meydanina ve Türkiye geneline dökecegini kimse tahmin bile edemezdi. Isin ciddi oldugunu türk devleti´de fark etti.

Sonuc simdiye kadar binlerece yarali ve en az dört ölü oldu. 11 haziran gecesindeki polisin cok büyük ve acimasizca müdahelesine karsi gece ve gün boyu oradaki insanslarin direnisi vardi. Erdogana göre onlar artik capulcu´da degil terörist´ler. Evet bu mücadele belki daha Erdogani bitirmedi ama bize onu hem Kürdistan´da, hem Türkiye´de ve heryerde büyütmemiz gerektigini gösterdi.

Gördügümüz resimler dünyanin diger taraflarinda gördügümüz resimler´den hic bir farki yok: Frankfurt, Istanbul, Tunis, Kahire, Atina, New-York, Madrid, Tahran, Qamislos ve Heleb. Onbinlercesi hatta yüzbinlercesi baskici iktidarlara karsi bas kaldiriyorlar, demokratik ve onurlu bir yasam icin mücadele veriyor, yasam, egitim, barinma ve saglik haklarini her tarafta talep ediyorlar.

Belki amanya kosullari Istanbuldaki gibi degildir. Buna ragmen daha iki hafta önce Frankfurt´da ayni Taksim benzeri olaylara sahit olduk. Saatlerce polisler 900 insani gözaltinda tuttu. Taksim´de oldugu gibi üniformali eskiyalar 3er 4er sekilde eylemcilere saldirdi, coluk, cocuk, yasli demeden gaz bombalari atti, bilebile gazetecileri jopladi, avukatlara saldirdi. Ama bura´da mücadele bitmedi, tam tersi, daha simdi yeni basladi.

Taksim meydaninda bir kac gün öncesinde düsünülemiyecek ittifaklar olusturuldu: Türk solunun kizil bayragi, PKK´nin yesil ve sari bayraklari, kirmizi-siyahli anarsistlerin bayraklari ve feministlerin mor bayraklari beraber mücadele veriyordu. Yanlarinda Besiktas, Galatasaray ve Fenerbahce Ultralarinin bayraklari dalgalaniyordu. Taksim meydaninda birlikte mücadele eden türk ve kürt solcular yeni bir siyasi gücün, farkli bir gücün, yeni bir solun parcasi.

Frankfurttaki Blockupy eylemelri´de yeni ve alisilmamis bir ittifakin eylemleridir: özgürlesen bir hareketin ittifakidir. Onun icin Frankfurtaki ittifakda, Istanbuldakiside yeni bir hamlenin yankilaridir: Tunisdeki´de, Kahiredeki´de, New-York, Atina, Madrid, Tahran ve daha dünyanin bir cok kentinde oldugu gibi. Onlarin mücadelesi, bizim mücadelemiz, uluslararasi bir mücadele ve her yerde veriliyor ve verilecektir.

Onun icin hepimizi almanya sehirlerinde eylem yapmaya cagiriyoruz, hemen simdi, özellikle bu cumartesi (Terminler asagida) ve önümüzdeki haftalar ve aylarda. Alman hükümetinin´de Türkiyedeki bu vahsi saldirilar´da sorumlu oldugunu bildigimiz icin bütün taleplerimizi hem türk devletine hem´de alman devletine yöneltiyoruz:

Gezi Parki isgalcilerin talepleri bizim´de taleplerimiz: O Proje durdurulmali, polis siddeti son bulmali, ifade ve basin özgürlügünün önündeki bütün engeller kaldirilmali, bütün siyasi tutsaklar serbest birakilmali ve siddetli müdaheleden sorumlu olan polis ve politikacilar cezalandirilmali.

Alman silah sanayisi ve hükümeti Türkiye ve baska savas bölgelerine olan silah ihracaati durdurulmali. Savasi burada baslatiyorlar, savasa karsi burada, bu metropollerde mücadele verelim.

Türk polisine verilen CS-Savasgazlari yasaklansin.

Frontex sinirrejimi kaldirilsin – sinirlar acilsin – hic bir insan illegal degil – Herkese icin seyahat ve oturum hakki istiyoruz

Avrupa Krispolitikasi ve Troika´ya karsiyiz

Enternasyonalism icin: „Onlar demokrasisiz bir kapitalism, biz kapitalizmsiz bir demokrasi istiyoruz.“

Özellikle bu eylemlere cagiriyoruz:

Bremen: Persembe, 13.06.13, Saat 17:00, Bremen Silwahr
Hamburg: Cuma, 14.06.13, Saat 18:00 Uhr, Hauptbahnhof Hamburg
Mannheim: Cumartesi, 15 Haziran, Saat 17:00, Am Wasserturm
Stuttgart: Cumartesi, 15 Haziran, Yer daha belli degil
Düsseldorf: Cumartesi, 15 Haziran, Saat 13:00, DGB-Haus
Berlin:Cumartesi, 15 Haziran, Ayrintili bilgiler Kottbusser Tor önündeki cadir´da var.

Her yerde direnis büyütülmeli – Örgütleyin – örgütlenin – Eylemsellesin

Devrimci selamlarimizla
„Her yer Taksim her yer direnis“- Eylem Inisyatifi
Persembe, 13 Haziran 2013 (Kurulus: Carsamba, 12 Haziran 2013)

Inisyativ üyeleri

* Blockupy Frankfurt
* Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu
* YXK – Kürdistan Ögrenciler Birligi
* Yek-Kom – Almanya Kürt dernekleri Federasyonu
* iL - interventionistische Linke
* Ceni, Kurdisches Frauenbüro für Frieden, Kadin Baris Bürosu
* Netzwerk Friedenskooperative
*DIDF - Föderation Demokratischer Arbeitervereine
*ATIF - Föderation der Arbeitsimmigranten in Deutschland
*ATIK - Konföderation der Arbeiter aus der Türkei in Europa
* Yeni Demokratik Genclik (YDG)
*No Troika Rhein-Main
Aktiv detstekciler: attac, Die Linke, FreundInnenkreis Andrea Wolf und Netzwerk Friedenskooperative

Inisyatife dahil ve destek olmak isiteyen kurumlar bu adrese ile iliskiye gece bilir: netzwerk@notroika.org

Language: